I always thought jarred baby food was more expensive than making it yourself but, now that I'm making it, I feel like it might be cheaper to buy jarred! Jars are about $1 or less each. Some items like apples and pears are not that cheap per item and you lose the core and the skin when you peel, chop and steam them.
What do you think?