pomelo / 5509 posts
About $500 for two adults. This includes household goods and toiletries. Some months it's less, some months more, depending on what needs restocking. We rarely eat out or get take out so I didn't factor that in. We spend maybe $25 a month on coffees or maybe ordering a pizza...
persimmon / 1396 posts
@Smurfette: We budget for $400 and try to stay within that. Then we budget another $200 for eating out (we ALWAYS go over though).
Until we tried shopping at Target, we were coming in around $600 a month for groceries.
GOLD / coconut / 8266 posts
Our budget for groceries is $600/month. It's hard to stay in the budget where I live.
pomegranate / 3872 posts
Around $800 a month. I don't eat meat, otherwise it'd be a bit more.
eggplant / 11408 posts
I just looked, and it is less than I would have guessed for last month-$385. Our take out was unusually high, though, because we had the baby. Also, both my mom and MIL brought us groceries when they came to visit. So on average, I would say probably 500 or so for food, household goods, and medicine? Doesn't include diapers or eating out, which we generally don't do much of.
pear / 1986 posts
We have an unofficial budget of about $75 for the regular grocery store and $25 where we shop for meat/chicken/fish, so ~100/week for three. But, I almost always go over, so I would say about $500/month not including eating out/take out - but we try to keep that to only twice a month.
nectarine / 2262 posts
It varies a lot depending on what's on sale - if I have a great price with sales/coupons, I stock up. I'd say at the most $85 a week, at the least maybe $50-60. That's 2 adults. That's for all our meals except eating out once on Friday night.
I spend a lot of time couponing and shopping sales. I buy stuff I need that's not on sale at Aldi. We don't eat organic or shop at Whole Foods or anything. Too $$$.
blogger / honeydew / 7081 posts
Our monthly budget is $450, but we try really hard to stay under. It only goes over if we make a Costco trip to stock up on things.
papaya / 10473 posts
$600-800 a month. We got a meal planning subscription that should cut it considerably, or at least we're hoping so.
clementine / 806 posts
I think it depends on whether it's a "stock up" month, but generally we buy about $60 worth of necessities at our local grocery store (milk, eggs, yogurt, etc.) We spend about $100 - $150 every two weeks at our asian market where I get my meats, veggies and fruits. There are also a few times a year where I stock up my deep freezer, so i would estimate about $600-$650 a month.
Today | Monthly Record | |
---|---|---|
Topics | 1 | 0 |
Posts | 0 | 1 |
Ask for Help
Make a Suggestion
Frequently Asked Questions
Bee Levels
Acronyms
Most Viewed Posts
Hellobee Gold
Hellobee Recipes
Hellobee Features
Hellobee Contests
Baby-led Weaning
Bento Boxes
Breastfeeding
Newborn Essentials
Parties
Postpartum Care Essentials
Sensory Play Activities
Sleep Training
Starting Solids Gear
Transitioning to Toddler Bed
All Series
Who We Are
About the Bloggers
About the Hostesses
Contributing Bloggers
Apply to Blog
Apply to Hostess
Submit a Guest Blog
Hellobee Buttons
How We Make Money
Community Policies